Proč právě Brazislký fila

 

Web naší chovatelské stanice je přesně to místo, kde můžu všechny potencionální zájemce o chov autentického Brazilského fily buď o chovu  přesvědčit nebo odradit.

Nyní vám, pokud možno chronologicky, popíši, co konkrétně nás vedlo k tomuto výběru.

Pořídili jsme si dům s bezmála hektarovým pozemkem, založili rodinu a hledali plemeno psa, který by se co nejvíce hodil ke hlídání rozlehlé nemovitosti, k hlídání rodiny a v neposlední řadě, který by neměl dlouhou srst a mohl s námi pobývat uvnitř domu a zbytečně se nepotil a tím také nezapáchal.

Já osobně jsem měl zkušenosti s chovem velkého knírače a německého ovčáka       ( dále v textu NO ). Vedle toho prvního jsem vyrůstal, jeho pánem byl můj otec. NO jsem si pořídil k mému prvnímu rodinnému domu.

Oba byli psi a rádi utíkali, těžce se cvičili a když už se něco naučili, brzy zapomínali. ( Německý seriál o NO Rexovi je ukázkou německé pohádky, která nemá nic společného s realitou. Čím je menší sledovanost seriálu, tím se zvyšuje genialita Rexe při zatýkání zločinců.)

Asi měsíc jsem brouzdal po netu a hledal plemeno svých snů. I když se věnuji myslivosti, neměl jsem zájem o plemeno, které neumí nic jiného, než že utíká z domu do lesa a honí a stopuje zvěř, věrno svému pudu barváře nebo honiče. A když už si je vezmete dvakrát ročně na hon, tak místo nahánění a dohledávání zvěře vám zvěř jen odhání a brání vám neúmyslně ve střelbě.

Ne, já jsem hledal neúplatného, nekompromisního hlídače a ochránce své rodiny, který jen svým vzezřením, klidem a rozvahou v každém vyvolá obavu, co se bude dít a jestli nějaká akce proti němu vůbec stojí za to.  Narazil jsem na stránky klubu Onceiro. Na stránky, které mi změnili život, v dobrém i ve zlém. Ing. Jan Kubeša jako jeden z prvních,  dovezl živoucí originály Filů z Brazílie, jeden z později dovezených psů – Quasar do Araguaya - je otcem našich štěňat. Naše fena Elsa bude mít v červnu 2013 čtyři roky, 18. března 2013 měla vrh sedmi štěňat, dvou psů a pěti fen viz foto naše stránky. Elsa byla uchovněna jak pod organizací CAFIB, tak pod ČMKU (FCI). Nemáme potřebu jezdit na jiné výstavy než výstavy pod regulemi CAFIBU. Nemáme zapotřebí být vykazováni z kruhu za to, že na naši fenu nelze šáhnout, jako na nějakou ovci.

(Všechny zájemce o Filu z řad myslivců upozorňuji na skutečnost, že i když Fila není v ČR povolen jako myslivecky upotřebitelný, je dobrý dohledávač postřelené zvěře, především divokých prasat a pokud se potká v lese s živým prasetem, nehoní ho a neloví, jen chrání pána před jeho útokem a neustoupí ani o krok.  Zvěř dohledává až na vybídnutí. Pokud se potká s agresivním prasetem, nekompromisně ho chytne svou velkou tlamou za ryj, dvě tři minuty drží,  udusí jej a rozdrtí jeho čelisti ).

Nebudu zde opakovat, jak, kdy a kým byl Fila v Brazílii kolonisty vygenerován, podstatné je, k jakému účelu sloužil. Na tisíci hektarových fazendách hlídal dobytek, žral co si ulovil, bojoval s jaguáry, kteří kradli a zabíjeli telata. Jaguáři se Filů báli, protože se jim v ledasčem podobali. Jejich chůze mimochodem – chodí jako šelma, dlouhé tělo s neskutečně ohebnou páteří a volnou kůží především kolem krku pod hrdlem. Tohoto psího zálesáka stvořila sama příroda, né bojové zápasy v aréně o tučné výdělky ze sázek. A jak miluje svou rodinu. Pokud mu vezmete jeho milovanou rodinu, věřím tomu, že se steskem utrápí. Anebo se z toho vylíže, ale s velkým šrámem na duši.

Neodpustím si varovat všechny budoucí nadšence pro toto plemeno. Nejen po celé České republice, ale po celém světě včetně domovské Brazílie se nachází mnoho rádoby chovatelů fil, kteří originálního Filu nikdy neviděli ani na fotografii, natož živého a vůbec ne ve své rádoby chovatelské stanici.

Fila, který nebyl posuzován mezinárodním rozhodčím CAFIB s kladným výsledkem,  nikdy nemůže být v rámci CAFIB uchovněn. To znamená, že pokud si pořídíte štěně od rodičů, kteří nebyli CAFIBem uznání jako chovní, nemáte žádnou jistotu, že máte pravého originálního Filu, ale poměrně značnou pravděpodobnost, že  jen křížence neboli bastarda, jehož vzhled a tělesné parametry ukazují znaky typické pro mastiny, mastify, dogy, bloodhoundy a další.

Všichni majitelé takových psů se bojí o svůj byznys, pokud by to vyšlo najevo, nemohli by s takovými psy ani krýt, ani mít vrhy. Proto nikdy nepřijedou na Mezinárodní výstavu Brazilských filů pořádanou klubem Onceiro pod záštitou CAFIBu. Mají strach a obavy, že by přišli o své peníze, mají strach být označováni za pokrytce, kteří se vysmívají přírodě a všem těm, kteří usilují o čistotu tohoto úžasného plemene. A takovýto pokrytci mají své zástupce i v orgánech a funkcích nejznámějších kynologických organizacích, jako Českomoravská kynologická unie (ČMKU) jako člen a zástupce České republiky ve známé Mezinárodní kynologické federaci (FCI ), v které je to stejné.

Tito bafuňáři podléhají lobby ( obchodnímu  tlaku ) všech rádoby chovatelů kříženců filů. Můžeme se jen domnívat, zda je lobby úspěšné jen z lásky nebo jak se říká – ze zištných důvodů.

Kynologický klub Onceiro je jediným klubem v Evropě, který se bezvýhradně hlásí k filosofii CAFIB a ing. Jan Kubeša, předseda klubu, je jeden ze dvou mezinárodních rozhodčích CAFIB v Evropě ( druhým je Jaime Pérez ze Španělska ).

A na závěr k čistotě plemene uvedu mnemotechnickou pomůcku, jak rozeznat pravého Filu od prosté kopie fily, nebo také jak rozeznat pravého chovatele od toho pokrytce viz výše. Všichni ti, kteří tvrdí, že chovají brazilskou filu si pravděpodobně ani nedali tu práci se zjištěním základních informací o plemeni, ani nevědí, že úředním jazykem Brazílie  je portugalština, protože Brazílie byla největší portugalská kolonie. 

No a tady je „zakopaný pes“. Portugalsky se řekne Brazilský fila „ Fila brasileiro“, tedy ten Fila, nikoli chybně ta fila.

Drazí přátelé a nadšenci pravého Fily, vítejte na našich stránkách.